Ripley High School scholarships and awards

Contributed

Class of 2021

AWARDS

Concord University

Gracie Freeman

Lillian Stevens

Davis & Elkins

Nicholas Hancock

Fairmont State

Nathaniel Armentrout

Grant Ballard

Madison Baum

Shane Bumpus

Mason Dennis

Mahalia Hager

Matthew Moore

Glenville State College

Austin Anderson

Kaleigh Grandon

Luke Miller

Victoria Shirley

Grace Walsh

Shelby Worl

Ethan Wright 

Marshall University

Alassandra Brisco

Emma Easterling

Aubree Flint

Danica Grim

Loryn Hall

Aurora Huffman

Emma Jenkins

Presli Milam

Anna Salvado

Kendra Thaxton

Delbert Carney Staats Memorial

Kendra Thaxton

University of Charleston

Gracie Freeman

Ian Juniper

Bailey Landfried

Matt Moore

Isaac Parsons

Lauren Roush

Haylee Shamblin

Gage Songer

WVU-P Presidential Scholarship

Rebecca Burdette

West Virginia State University

Ashley Craigo

Kadin Hall

Alexia Mynes

Rory Rennie

West Virginia University

Cayden Adkins

Karissa Bissell

Samuel Carpenter

Laney Harper

Mani Harrah

Wesley Hopper

Emilee Jordan

Jarrett Lough

Audrie McNeely

Andrew Sarver

Evan Shouldis

Lainey Shouldis

Garrett Southall

Trey Starcher

Avery Walker

West Virginia Wesleyan College

Davis Haynes

Columbus College of Art & Design

Leo Mollohan

University of Pittsburgh

Alonna Wood

Kent State at Tuscarawas

Olivia Banton

Columbia University

Morgan Kimble

Ohio Technical College

Brady Gandee

Tulsa Welding School

Rayne Thompson

Military:

Air Force

Sawyer Parsons

Alivia Payne

Clayton Ross

US ARMY National Guard

Zack Baker

Quinton Joyner

US Marines

Dakota Casto

Corie Kinney

AP Scholars  

AP Scholar with Distinction & National AP Scholar: Wesley Hopper

AP Scholar with Honor: Cayden Adkins

AP Scholars: Matthew Moore, Lauren Roush, Trey Starcher

PROMISE Scholars 2021

Cayden Adkins

Morgan Kimble

Matthew Armstead

Presli Milam

Jaelyn Bess

Matthew Moore

Karissa Bissell

Isaac Parsons

Shane Bumpus

Lauren Roush

Samuel Carpenter

Andrew Sarver

Ashley Craigo

Evan Shouldis

Aubree Flint

Lainey Shouldis

Daniel Goodreau

Trey Starcher

Hunter Harper

Savanna Stolper

Mani Harrah

Kendra Thaxton

Wesley Hopper

Rayne Thompson

Emilee Jordan

Avery Walker

Ian Juniper

Alonna Woo

Morley Q. Parsons Memorial Scholarship: Trey Starcher, Nick Ellison

Alpha Delta Kappa/Winnie Casto Memorial: Lillian Stevens

Ben Parsons Memorial: Mahalia Hager, Isaac Parsons

Epworth United Methodist Church: Jadyn Casto, Davis Haynes, Aubree Flint

Charles M. Shaver Memorial Scholarship: Davis Haynes

Charles R. Mosser Memorial Scholarship: Matt Moore

Jack L. Pursley Memorial: Austin Anderson

JC Bus Drivers Assn In Memory of Jerrald Williams: Matthew Armstead

McKay Coast: Karissa Bissell

Mickey Marino Memorial: Karissa Bissell, Madison Rhodes, Lilly Stevens, Kendra Thaxton

Stephen P. Goodwin Memorial: Cayden Adkins

Tara Anderson Memorial: Maddison Baum

Trorie Atkinson Olszewski Memorial: Davis Haynes

American Legion Post 107: Shelby Worl

Constellium: Emilee Jordan, Matthew Moore

Constellium Skilled Trade to WVUP: Kade Groves, Andrew Manley, Ben Smith

Delta Kappa Gamma: Lillian Stevens

Jackson County Democratic Women's Club: Kendra Thaxton

Jackson County Jr. Fair: Austin Anderson, Lauren Roush

Jackson General Hospital Auxiliary: Aubrey Stephens

J&M Industrial: Samuel Carpenter

Main Street Teens: Maddison Jennings, Kendra Thaxton

OJ Stout Foundation Scholarship: Kadin Hall

Sandyville Community PRIDE: Victoria Shirley

Jackson County Community Foundation

Alva Barnette: Samuel Capenter

Sara Gwisdalla: Lainey Shouldis

Dr. Charles Kelly:Presli Milam

Rotary - Judge Oliver Kessel: Jaelyn Bess

Rotary - James Robinson:Rebecca Burdette

Bill Woofter, Sr. Memorial:Shane Bumpus, Emma Easterling, Aubree Flint, Davis Haynes

Lola Randolph Memorial:Shelby Worl

Viking Voices: Isaac Parsons

Pioneer Fund: Kendra Thaxton

Greater Kanawha Valley Foundation

James S. Kessell Scholarship: Isaac Parsons

W.P. Black Scholarship: Davis Haynes

City National Bank: Shelby Worl

Premier Bank: Karissa Bissell

Ravenswood Federal Credit Union: Kendra Thaxton, MaryBeth Yost

Robert K. Park Memorial - BB&T: Madison Baum

AutoZone Scholarship Program: Emilee Jordan

WV Association of Conservation Districts: Austin Anderson, Shelby Worl

WV Engineering, Science & Technology: Sam Carpenter, Emilee Jordan

Paul Lanham Memorial - Student Athlete: Davis Haynes

Ripley High School Alumni Association: Austin Anderson, Maddison Baum, Mahalia Hager, Davis Haynes, Haylee Shamblin, Lillian Stevens

WV All State Band: Jake McGraw

John Phillip Sousa Award: Ian Juniper

Patrick Gilmore Award: Manni Harrah

Director's Award: Ryan Carter

National School Marching Award: Alexa Ranson

National School Color Guard Award: Emma Easterling

National School Choral Award: Takoda Wolfe, Savanna Stolper

Athlete of the Year: Jadyn Casto, Kadin Hall

Co-Op Student of the Year: Maddie Fields

Citizenship Award: Kendra Thaxton

Student of the Year: Matt Moore

Teacher of the Year: Sarah Roark