The complete list of all Grand and Reserve Champions and overall award winners.


Fitting & Grooming Grand and Reserve Champions

Miniature Horse Division- Beginner Grand and Reserve, Kurt Pursley and Taylor Baldwin
English Horse Division- Advance Senior Grand Champion, Ratchel Baldwin; Senior Grand and Reserve, Brandi Cunningham and Brittani Harrison; Intermediate Grand and Reserve, Katy Voiers and Levi Staats; Beginner Grand and Reserve, Amber Bumpus and Stacia Taylor
English Pony Division- Senior Grand and Reserve Champion, Jared Burdette and Brittani Harrison; Intermediate Grand and Reserve Champion, Kat Stewart and Tiffany Burdette; Beginner Grand and Reserve Champion, Ashton Ratliff and Masie Stout
Western Horse Division- Advance Senior Grand and Reserve, Cheyenne Kersey and Jessica Plants; Senior Grand and Reserve; Alyssa Fields and Lori Reynolds; Intermediate Grand and Reserve, Sarah Williams and Nicole Blankenship; Beginner Grand and Reserve, Kat Stewart and Noah Miller

Western Pony Division- Senior Grand Champion, Nicole Thomas; Intermediate Grand Champion, Katy Voiers; Beginner Grand and Reserve, Ben Smith and Steven Burdette
Draft Horse Division- Advance Senior Grand Champion, Glennda Offenburg; Senior Grand Champion, Ashley Calhoun; Beginner Grand and Reserve Champion, Kelsey Miller and Micah Ranson


Showmanship Grand and Reserve Champions

Miniature Horse Division- Intermediate Grand and Reserve, Shaley Clegg and Kat Stewart; Beginner Grand and Reserve, Kailey Philyaw and Morgan Pursley
English Horse Division- Advance Senior Grand and Reserve Champion, Alyssa Fields and Glenda Offenberg; Senior Grand and Reserve, Lori Reynolds and Katy Voiers; Intermediate Grand and Reserve, Levi Staats and Taylor Baldwin; Beginner Grand and Reserve, Blake Ratcliff and Stacia Taylor
English Pony Division- Advance Senior Grand and Reserve Champion, Ratchel Baldwin and Brittani Harrison; Senior Grand and Reserve, Jared Burdette and Tiffany Barnette; Intermediate Grand Champion, Kat Stewart; Beginner Grand and Reserve Champion, Masie Stout an Ashton Ratliff
Western Horse Division- Advance Senior Grand and Reserve, Alyssa Fields and Brandie Cunningham; Senior Grand and Reserve, Lori Reynolds and Karrinda Harris; Intermediate Grand and Reserve, Sarah Williams and Mikayla Pursley; Beginner Grand and Reserve, Noah Miller and Amber Bumpus
Western Pony Division- Senior Grand and Reserve Champion, Tiffany Burdette and Katie Southall; Intermediate Grand and Reserve Champions, Shaley Clegg and Steven Burdette; Beginner Grand and Reserve Champion, Mikayla Armstead and Ben Smith; Draft Horse Division- Advance Senior Grand Champion, Glenda Offenburg; Senior Grand and Reserve Champion, Kelsey Miller and Ashley Calhoun; Beginner Grand Champion, Micah Ranson

Equitation Grand and Reserve Champions

Walk Trot Novice Grand and Reserve, Taylor Baldwin and Shaley Clegg; Racking Horse Grand and Reserve, Brittani Harrison and Kaley Philyaw; Racking Pony Grand and Reserve, Brittani Harrison and Ratchel Baldwin; Driving Grand and Reserve, Kelsey Miller and Kat Stewart; Huntseat Horse Grand and Reserve, Savannah Douglas and Katie Southall; Huntseat Pony Grand Champion, Tiffany Barnette; Pacing Horse Grand and Reserve, Levi Staats and Nicole Thomas; Pacing Pony Grand Champion, Ashton Ratliff; Saddleseat Horse Grand and Reserve, Katie Southall and Savannah Douglas; Saddleseat Pony Grand Champion, Tiffany Barnette

Horsemanship Grand and Reserve Champions

Walk Trot Horse- Novice Western Division Grand and Reserve Champion, Nicole Blankenship and Alyssa Fields
Western Horsemanship- Horse Division Grand and Reserve, Sara Williams and Lori Reynolds; Pony Division Grand and Reserve, Katy Voiers and Tiffany Barnette
Barrels- Horse Division Grand and Reserve, Jessica Plants and Katie Southall; Pony Division Grand and Reserve, Katy Voiers and Steven Burdette
Trail Class- Horse and Pony Grand and Reserve, Jarred Burdette and Lori Reynolds
Draft Horse Grand and Reserve, Glenna Offenberg and Ashley Calhoun

Overall Grand Champion- English Horse, Lori Reynolds; English Pony, Shaley Clegg; Western Horse, Alyssa Fields; Western Pony, Tiffany Barnette

2009 Premiere Equine Showman, Alyssa Fields

2009 Equine Versatility Champion, Tiffany Barnette

2009 High Point Winners- Western, Lori Reynolds; English, Tiffany Barnette

Most Improved Second Year 4Her, Shaley Clegg

Best of Fair- Tiffany Barnette, Taylor Baldwin, Shaley Clegg, Lori Reynolds, Katie Southall, Glenda Offenburg, and Savannah Douglas

Parsons Foundation Award- 1st Year Horse Project, Bailey Carey; 2nd Year Horse Project, Taylor Baldwin

Overall Clean Stall- Bailey Carey and Savannah Douglas

Cowboy Up Award- Justin Birthisel, Micah Ranson, and Jaden Philyaw

Cowgirl Up Award- Kat Stewart, Stacia Taylor, Kelsey Miller, Mikayla Pursley, Jessica Plants, and Brandi Snyder